تولید محتوا و بازار کار

تولید محتوا چیست؟

سر و کله تولید محتوا از کجا پیدا شد؟

برای پی بردن به جواب این سوال کافیه تاریخ رو کمی مرور کنیم و با مفهوم محتوا آشنا شیم اولین تولید کننده‌های محتوا غارنشین‌هایی بودند که خود و قبیله شان را در حال شکار گوزن روی دیوار غار نقاشی کردند!

تولید محتوا یعنی خلق هر چیزی که برای انسان قابل درک است و به طور کلی در بستر کانال‌های دیجیتال یا غیر دیجیتال قابل انتشار هستند محتوا می‌گویند.

برای درک بهتر تولید محتوا یعنی نوشتن، طراحی، ضبط و ساخت هرچیزی که انسان‌ها می‌توانند درکش کنند و در بستر های مختلف قابل انتشار است برای دستیابی به اهدافی مثل کسب درآمد (مستقیم یا غیرمستقیم)، افزایش فروش، وفادارسازی مشتری و بازاریابی هدفمند…

تولید محتوا بخشی از بازاریابی مبتنی بر محتوا

معمولا کسب‌وکارها از تولید محتوا برای اهدافی مثل کسب درآمد، بازاریابی، برندینگ و فروش استفاده می‌کنند و باید توجه داشت که هر محتوایی نمی‌تواند در راه رسیدن به این اهداف کمک کند. تولید محتوا فقط یک مرحله از چرخه بازاریابی به کمک محتوا است.

چرخه‌ای که به ترتیب شامل مراحل زیر است:

  1. هدف‌گذاری
  2. تدوین استراتژی
  3. تولید محتوا
  4. توزیع
  5. ترویج
  6. تحلیل
  7. اصلاح و به‌روزرسانی

بنابراین خلق محتوا بدون بقیه مراحل بالا فایده چندانی ندارد. مثل دویدن روی تردمیل که به جایی نمی‌رسید اما انرژی مصرف می‌کنید.

تاریخ تولید محتوا با بازاریابی مبتنی بر محتوا عجین شده. حتی می‌تونیم سرودهای فی‌البداهه سرخپوستی موقع کباب کردن شکار در جمع قبیله‌ را هم تولید محتوا حساب کنیم اما شاید با خودتون بگید این چیزها هیچ ربطی به بازاریابی مبتنی بر محتوا نداشت.

مبدا تولید محتوا از نظر ما زمانی است که از آن برای کسب درآمد و بازاریابی استفاده شد. یعنی زمانی که کسب‌وکارها متوجه شدند تبلیغ به تنهایی چندان فایده‌ای ندارد و باید با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند. آن هم ارتباطی دو طرفه و بلند مدت.

راهکار اساسی این ارتباط دو طرفه تولید محتوا بود.

پس کسب‌وکارها شروع به تولید و انتشار محتوایی کردند که مخاطب به آن نیاز یا علاقه داشت.

دقیقاً معلوم نیست اولین بار چه فردی یا کدام کسب‌و‌کار این ایده را اجرا کرد ولی اگر بود حتماً به او فرد یا کسب و کار لقب پدر تولید محتوا تعلق میگرفت 🙂

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *